Požární bezpečnost
Od nepaměti platí přísloví, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se oheň vymkne kontrole a bezprostředně ohrožuje osoby i majetek, hovoříme o požáru. Obzvláště v kombinaci s vysoce hořlavými materiály může mít požár tragické následky. Ačkoliv jsou požáry v karavanech a obytných automobilech spíše vzácností, je velmi důležité vědět, jak se v při vzniku požáru zachovat a tuto přípravu v žádném případě nepodceňovat! Karavan se v případě vzniku požáru může stejně jako dům, byt či jiný uzavřený prostor proměnit ve smrtící past, z níž není úniku. V tomto článku si tedy povíme něco o požární prevenci obecně a poradíme vám s výběrem vhodného protipožárního vybavení.
Jak v případě vzniku požáru postupovat
Jak plyne již z výše uvedeného, základním bezpečnostním pravidlem v případě vypuknutí požáru je okamžitě opustit vozidlo a přesunout se do bezpečné vzdálenosti. Pamatujte, že vaše zdraví je vždy na prvním místě. Majetek lze nahradit, lidský život nikoliv. Pokud není požár tak rozsáhlý a jste si stoprocentně jistí, že i všechny další osoby jsou v bezpečí mimo hořící vozidlo, můžete se pokusit požár sami uhasit a zachránit, co se dá. Vždy však jednejte tak, aby jste nebyli ohroženi vy ani další osoby. V případě, že dojde ke zranění, poskytněte potřebnou první pomoc a volejte tísňovou linku. Pokud jste v zahraničí a neznáte číslo na tamní hasiče či zdravotníky (vždy je však dobré si před cestou zjistit!), můžete využít jednotné evropské číslo tísňového volání 112 (toto číslo nemusí však fungovat ve všech zemích Evropy, proto je opravdu dobré si ověřit tamní čísla tísňového volání!!!). Operátorovi vždy srozumitelně a co možná nejklidněji sdělte potřebné informace (především vaše jméno a příjmení, proč voláte, zda-li jsou na místě zranění, vaši co nejpřesnější polohu, kontakt na vás apod.), popř. odpovídejte na další jím pokládané otázky a jednejte podle jeho pokynů. Pokud je požár již natolik rozsáhlý, že jeho uhašení je zjevně nad vaše možnosti, vyčkejte v bezpečné vzdálenosti do příjezdu hasičů, popř. jiných záchranných složek a poté se řiďte jejich pokyny. Skutečně nemá cenu riskovat zdraví či dokonce život, ať už se uvnitř nachází sebedražší předměty.
Doporučená protipožární výbava
Základním prostředkem požární prevence ve vašem karavanu či obytném automobilu je hasící přístroj. Hasících přístrojů na trhu existuje celá řada, pro karavan jsou nejvhodnější práškové hasící přístroje. Na našem e-shopu lze zakoupit například práškový hasící přístroj nabízený ve 2 velikostech. Při výběru je třeba pamatovat na to, že vodní a pěnové hasící přístroje se v žádném případě nesmí používat k hašení požáru elektrického přístroje pod napětím. Prvním krokem po zakoupení je zvolit vhodné umístění hasícího přístroje tak, aby byl snadno dostupný a viditelný. Doporučovaným umístěním hasícího přístroje je například zavěšení na zdi u dveří, naopak nedoporučuje se umístění v těsné blízkosti kuchyňského spotřebiče, neboť v případě jeho vzplanutí se hasící přístoj může stát zcela nedosažitelným. Samotné použití hasícího přístoje není nijak náročné. Základem je směřovat proud hasiva do ohniska požáru na hořící předměty a samozřejmě si od plamenů udržovat dostatečný odstup, dále dávat pozor na to, aby se oheň tlakem hasiva nepřenesl na ostatní předměty. Je doporučeno hasit přerušovaně a průběžně kontrolovat účinnost hašení. Po samotném uhašení požáru už jen dohlédnout na to, aby nedošlo k jeho opětovnému vzplanutí.
kouřový alarm FireAngel poskytující spolehlivou ochranu s přijatelnou cenou.
Dalším důležitým prostředkem, který Vás může v případě vzniku požáru včas varovat před hrozícím nebezpečím, je kouřový alarm nebo též požární hlásič, detektor kouře apod. (lze najít pod více názvy). Současný trh nabízí celou řadu těchto zařízení, jednotlivé typy alarmů se od sebe liší svými funkcemi a pochopitelně také cenou. Jejich přednostmi je snadná montáž, jednoduchá obsluha a včasné upozornění pomocí citlivého kouřového detektoru. Velmi žádaným produktem na našem e-shopu jePraktickým doplňkem ve vašem pojízdném domově je také tzv. hasicí deka, pomocí níž lze poměrně snadno uhasit začínající požár. Jejím úkolem je zamezit přístupu kyslíku k ohni a tak ho zadusit. Hasicí deky jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů tak, aby neprohořely dříve, než se podaří požár zastavit.
Na co si dát pozor?
Již při samotném zařizování karavanu je dobré myslet na potenciální rizika vzniku požáru a proto se jim včas vyvarovat. Pojďme si tedy představit časté příčiny vzniku požáru:
- nedostatečně uhašené cigaretové nedopalky a použité sirky
- nádoby pod tlakem (nejrůznější hořlavé spreje atd.) nacházející se v blízkosti zdrojů tepla - vařičů, ohřívačů apod.
- přenosné plynové či parafinové ohřívače
- sušící se oblečení či ložní prádlo apod. v těsné blízkosti či přímo dotýkající se např. ohřívačů
- rolety či záclony v těsné blízkosti ohřívačů či kuchyňských spotřebičů
- nesprávně používané a zastaralé měniče napětí a další elektrické spotřebiče
- neopatrnost při vaření - nechávání zapnutých kuchyňských spotřebičů bez dozoru apod.
- nesprávná a neopatrná manipulace s plynovými láhvemi
- ohniště umístěné příliš blízko karavanu
- úložné prostory zaplněné polštáři, dekami, spacími pytli a dalšími snadno hořlavými předměty usnadňujícími šíření požáru - je proto dobré jejich množství omezit na minimum a vozit s sebou opravdu jen to, co skutečně potřebujete, v neposlední řadě ušetříte ve vašem karavanu či obytném automobilu také značný prostor... :-)
Na závěr
Pokud budete dodržovat výše uvedené zásady a pořídíte doporučenou protipožární výbavu, značně snížíte riziko vzniku požáru a jeho tragických následků. Pokud jste stále přesvědčeni, že požární prevence není důležitá, na internetu lze nalézt celou řadu videí a dalších materiálů ukazujících tragické následky požárů v rekreačních vozidlech. Spočítejte si sami, zda je výhodnější investovat několik set korun do hasícího přístroje a kouřového alarmu nebo nechat svůj karavan či obytný automobil zcela vyhořet a v nejhorším případě ohrozit také zdraví sebe či dalších osob.
Na videu níže australští hasiči ukazují, jak snadno může k požáru v karavanu dojít a proč je tedy důležité nákup protipožárního vybavení nepodceňovat. Video je v anglickém jazyce, avšak obsahuje podobné informace jako náš článek.
Doplňující obsah
Naše nabídka
Kontaktujte nás
BURIMEX s.r.o.
U nájezdu na D5
267 51 Bavoryně
+420 311 280 311
E-mail: info@svetkaravanu.cz
Po - Pá | 8:00 - 17:00 |
Sobota | 9:00 - 13:00 |
Novinky na e-mail
© 2025, BURIMEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek
Eshop vytvořila eBRÁNA | eBRÁNA eshop s propojením na IS | Marketing eshopu