Užitečné návody a tipy

Zimní období s karavanem

Mnoho uživatelů své karavany zazimovává, při tom je třeba provést určitě údržbové úkony. Kempování má však své kouzlo i v zimě. 

V tomto článku se dozvíte o zazimování i vše o výbavě pro zimní kempink. 

Pro všechny, kteří chtějí svému karavanu dopřát zimní spánek

Údržbu a péči, které připadají v úvahu při zimní pauze karavanu, můžete jako majitelé provádět i sami pomocí následujících užitečných tipů. Prodejci karavanů a karavanového příslušenství vám mohou pomoci s výběrem těch pravých výrobků pro péči o karavan, například na plastová okna náchylná k poškrábání. Pohodlnější ale je přenechat tuto práci odborníkům ze specializovaných obchodů, kteří tyto údržbové práce provádějí.

Příprava karavanu na zimní spánek začíná palubní technikou: nejprve je třeba vyčistit a vydezinfikovat nádrž na čistou vodu pomocí čisticích prostředků ze specializovaných obchodů. 
Poté je třeba beze zbytku odstranit veškeré zásoby vody z nádrže na čistou vodu, odpadní nádrž
e, z toalety, bojleru a všech vodovodních trubek. Všechny vodovodní kohoutky a odtokové ventily zůstanou přes zimu otevřené. Všechny plynové kohoutky je třeba uzavřít, plynové hadice a regulátory tlaku je třeba odšroubovat od lahví.

Leštěnka pro akrylátová skla

Následuje čištění exteriéru pomocí vysokotlakého čističe. Celý vnějšek karavanu byste měli ošetřovat speciálními čisticími prostředky určenými pro mytí karavanu nebo obytného vozu. Častým problémem jsou černé šmouhy táhnoucí se směrem dolu například od oken nebo lišt, ty snadno umyjete přípravkem na odstranění černých čmouh a skrvn Fenwicks. V obchodech s doplňky pro karavany jsou k dostání přípravky speciálně určené pro akrylátová skla. Dále jsou na řadě těsnění na oknech a dveříchSpeciální lubrikanty pomohou gumovému těsnění přestát chlad a zachovat si i nadále svou pružnost. Také je potřeba ještě namazat vzpěry a nafouknout pneumatiky na maximální doporučený tlak. Abyste se vyhnuli prosezení pneumatik, je třeba jim odlehčit.


Následuje čištění interiéru: Nejdříve interiér kompletně vyluxujte včetně čalounění, a poté otřete vlhkým hadříkem. Koberce a čalounění by mělo v ideálním případě přečkat zimu uschované mimo karavan. Pokud to není možné, co nejvíce je uvolněte, aby měli maximum vzduchu. Všechna dvířka od nábytku a dvířka lednice zůstanou přes zimu také otevřená, aby mohl prostorem lépe proudit vzduch. Karavan nebo obytný vůz byste měli v zimě za suchého počasí pravidelně větrat. Otevřete všechna okna a po hodině je opět zavřete. V žádném případě by dovnitř neměl proniknout vlhký vzduch, ten by pak později způsoboval zatuchlý vzduch

Nyní zbývá demontáž palubní baterie a její uskladnění na suchém místě chráněném před mrazem. Pokud se budete držet všech těchto bodů, můžete na jaře svůj karavan probudit po zimním spánku dobře odpočatý a připravený k použití.

Pokud nemáte možnost parkovat karavan nebo obytné auto pod zastřešeným stáním, doporučujeme jej přikrýt krycí plachtou

 

Pro všechny, kteří chtějí začít s karavanem cestovat i v zimě

kempování v ziměMáte rádi zimní sporty? V tom případě vám nemusíme vysvětlovat přednosti zimní dovolené. A vy ostatní si můžete představit jasné chladné noci v krásně vyhřátém obytném voze. Nebo působivé panorama zasněžených Alp pod jasným modrým nebem. Už jste dostali chuť na výlet do zasněžené krajiny?

Byla by přece škoda používat karavan jen půl roku a v chladných měsících ho nechat zahálet. Jedno je jasné: zimní dovolená je něco jiného než letní. Sníh a mrazy vyžadují trochu více přípravy a plánování. Zaprvé byste si měli již s předstihem zajistit vhodné místo ke kempování. Ne všechny kempy jsou v zimě otevřené a místa v nich jsou obzvlášť o svátcích velmi brzy zarezervovaná. Zadruhé hraje důležitou roli zajištění plynu. Možnost výměny nebo naplnění plynových láhví je stěžejní. Proto byste se měli v dostatečném předstihu informovat o vybavení místa, kam si přejete jet na dovolenou. Předvídavé plánování trasy vám ulehčí život.

kempováním v zimě je to stejné jako s mnoha dalšími věcmi v životě - měli byste to zkusit, abyste k tomu měli co říct. Pro úspěšný start zimní sezóny jsme pro vás dali dohromady nejlepší triky a tipy, abyste si mohli užívat mrazivé zimní radovánky. Všem zimním karavanistům i těm, kteří se jimi teprve chtějí stát přinášíme poznatky o správném větrání a vytápění, zajištění elektřiny, plynu, vody a praktického příslušenství, a tipy k pobytu v kempu. Možná i vy přijdete na chuť pohádkovým výletům do sněhu.

Určitá výbava karavanu usnadňuje jeho použití v zimě. Podlahy a střecha by měly být silné minimálně čtyři centimetry, stěny by měly mít tloušťku alespoň tři centimetry. Někteří skandinávští výrobci, ale i všechny velké značky nabízí karavany, které jsou uzpůsobené k použití v zimě.

 

Správné větrání a vytápění karavanu

Především větrání se často podceňuje, což může vést ke kondenzaci vody. Proto byste měli minimálně dvakrát denně na pět minut otevřít všechna okna a dveře, aby se do vozu dostal studený vzduch. Čím chladnější a sušší je vzduch, tím více vlhkosti může při oteplení pohltit.

Také nucené větrání, kterým disponuje většina střešních oken, zajišťuje čerstvý vzduch. Nesmíte zavírat jeho otvory, protože zabraňují otravě oxidem uhelnatým. Pokud jste citliví na průvan, měli byste již při výběru karavanu dbát na to, aby se nucené větrání nenacházelo v blízkosti postele nebo sedací soupravy.

Rozhodující vliv na příjemnou atmosféru v karavanu v zimě má vytápění. Dostatek vývodů teplého vzduchu a umístění topných pásků podél vodovodního vedení zajišťuje rovnoměrné rozložení teplého vzduchu. Vodovodní trubky navíc díky tomu nezamrznou.

Přídavná topení v zimě zvyšují pohodlí. Díky elektrickému podlahovému vytápění budete mít v karavanu nohy v teple. Ještě lépe to umí teplovodní topení. Mimoto existují různé triky, jak v karavanu obzvlášť účinně topit.

Pokud by vám zhaslo topení, zkuste ho nejprve znovu zapálit, protože někdy plamen sfoukne vítr. Příčinou může být samozřejmě také málo plynu. K topení nicméně není třeba jen plyn, ale i vzduch: Aby spalování fungovalo, nesmí být sací otvory pod karavanem a komín nikdy zamrzlé ani zasněžené.

 Sněhový val kolem karavanu zamezuje průvanu pod vozidlem, tedy dochází k menšímu odnímání tepla.  

 Mřížkou lednice se do karavanu dostává hodně studeného vzduchu. Specializované obchody nabízí speciální zimní kryty, které tomu zabraňují.

Plyn a voda v karavanu

Plyn: Neodmyslitelnou součástí nepřerušovaného vytápění je zásobování plynem. Pokud je topení neustále v provozu, vystačí 11kilogramová láhev v průměru na pouhé dva až tři dny. Plynový regulátor Truma DuoControl, který je schopen při použití dvou plynových lahví přepnout z prázdné na plnou, vám poskytuje více volného prostoru při výměně láhví. Pokud je první láhev prázdná, použije se bez přerušení plyn z druhé láhve. Prázdnou láhev pak můžete v klidu vyměnit. Takovými systémy můžete svůj karavan snadno dovybavit. V některých kempech jsou k dispozici také 30kg láhve, které si můžete vypůjčit a poté přímo připojit jednou hadicí. Opravdu pohodlné jsou kempy, které mají plynové potrubí. Zde se můžete zcela snadno přímo připojit pomocí hadice a po celou dobu dovolené si nemusíte dělat žádné starosti s přísunem plynu.plynová lahev krlupol

Butan při nule stupňů Celsia již není v plynném skupenství, proto by měl plyn na zimu obsahovat vysoký podíl propanu. U některých prodejců s plynem je možné získat lahve plněné výhradně propanem, který je vhodný na zimu. V naší prodejně je možno měnit a kupovat plynové lahve značky Kralupol plněné propanem v každém ročním období.

 Pomocí topného tělesa Eis Ex můžete regulátor tlaku MonoControl nebo DuoControl chránit před zamrznutím.

Voda: Odvod odpadní vody může být při teplotách pod nulou komplikovaný. Některé kempy mají odpadní potrubí, díky kterému se můžete své odpadní vody zbavit přímo potrubní přípojkou.

 Namísto válcové nádrže umístěte pod odtok odpadní vody kuželovitý kbelík - z něj dostanete zmrzlou vodu snáze.

Nejdůležitější výbava v zimě

Správné příslušenství karavanu vám v zimě prokáže dobrou službu. Právě v tomto období je neocenitelným doplňkem zimní předstan se zakrytými zipy a strmou střechou, po které sklouzne sníh. Nejenže rozšiřuje obytný prostor, ale slouží zároveň i jako prostor pro zachycení chladu a nečistot a lze ho použít i jako suché místo na odložení rozměrného zimního vybavení. Pomocí několika háčků zde můžete i usušit mokré oblečení. Postavte předstan ideálně na plachtu nebo předstanový koberec - jinak se při oblevě promění v bahenní lázeň.

Při velkém množství sněhu je bezpodmínečně nutné prodloužení komínu, které zajistí, že odtah vzduchu na střeše karavanu nebude zasněžený, takže se nestane, že zhasne topení nebo, v horším případě, že se do karavanu dostanou zplodiny.

Pokud jedete do zahraničí a koupíte nebo půjčíte si tam plynové láhve, často narazíte na jiné přípojky než u nás. V obchodech s příslušenstvím jsou k dostání takzvané sady euro adaptérů, které obsahují nejdůležitější přípojky. Abyste měli přehled o zásobě plynu v lahvích, existují speciálně konstruované ukazatele stavu plynu, jako Truma Level Check

Sníh taje a stabilizační nohy karavanu se nezadržitelně zanořují do mokré země? V tom případě použijte pevné podložky pod stabilizační nohy vozu, nebo v případě improviazce můžete použít dřevotřískové desky. 

Bezpečně na cestách v zimním provozu

Vedle všech těchto užitečných tipů ohledně pobytu by měl být karavan samozřejmě připraven i na stav silnic v zimě. Zimní pneumatiky na všech nápravách, tedy i na karavanu, stejně jako nemrznoucí směs do chladičů a ostřikovačů a kontrola baterie jsou samozřejmostí. Při obzvlášť velkém množství sněhu a v alpských oblastech jsou nepostradatelné i sněhové řetězy.

Pohodlné zařízení v kempu

Zimní dovolená v kempu je obzvlášť pohodlná, protože zde máte nejlepší předpoklady pro to, aby vše proběhlo bez starostí, počínaje skladováním zimního vybavení jako jsou lyže nebo snowboardy. Namísto toho, abyste je sušili ve voze nebo předstanu, existují v kempech sušárny přímo k tomuto účelu, které může využít každý.

Při silnějším sněžení se někdy na střeše obytného vozu objeví velké masy sněhu. Ty je třeba odstranit nejpozději před odjezdem pomocí žebříku a koštěte. Další nebezpečí představuje zamrznutí zámku dveří. Proto doporučujeme s sebou vždy brát rozmrazovací sprej, který nebudete skladovat uvnitř vozu. Někdy také pomůže nahřát klíče zapalovačem. Zamrznutí úložného prostoru na plynové láhve můžete zabránit speciálními termo kryty.

Mnoho kempů je v zimě zavřených a výběr se tak značně zužuje. Proto se vyplatí zarezervovat si místo v dostatečném předstihu, protože otevřené kempy se rychle obsadí.